ביטוחי חיים ו/או משכנתא

כל אדם שיש אנשים שתלויים בו כלכלית ואשר מקרה פטירתו יהווה מכה כלכלית על ילדיו / בני זוג / הורים תלויים וכדומה – צריך ביטוח חיים!

בתוך תא משפחתי יש "תרומות" מצד ההורים המפרנסים.

יש את המשכורת החודשית ויש את הזמן שבו מטפלים בילדים, עושים איתם פעילויות, עושים קניות, מנקים את הבית. בעצם כל התפעול המשפחתי והביתי שכולנו מכירים.

עבודה זו בבית איננה "מבוטחת" במוצרים הפנסיונים שיש לנו בעבודה.

כל השכירים במשק, מכורח חוק פנסיה חובה, זכאים לכיסוי הנקרא "פנסיית שארים".

זהו כיסוי חשוב ביותר שבו במקרה של פטירה של אחד ההורים (בהנחה שיש לפחות שני ילדים מתחת לגיל 18), בן / בת הזוג שנשארים יהיו זכאים ל 100% מהשכר המבוטח שהרוויח השכיר לפני מקרה הפטירה.

ולמרות כיסוי פנסיית שארים ניתן דוגמה למה שכיר כן צריך ביטוח חיים:

אחד מההורים עובד במשרת הורה ומרוויח שכר מינימום. ההורה השני עובד שעות ארוכות יותר והינו המפרנס העיקרי.

אותו הורה שתחום משק הבית הוא תחת אחריותו העיקרית דואג לניהול משק הבית השוטף (כביסות, ניקיונות, קניות…) ולילדים (בישולים, מקלחות, התארגנות למסגרות, חוגים, ועדי כיתה ועוד). היעדרותו של הורה זה מהבית, מלבד הפגיעה בפרנסה, תאלץ את ההורה הנוסף ככל הנראה לצמצם את משרתו באופן משמעותי (= פגיעה בפרנסה) ואולי גם להעסיק עזרה שתתבטא בהוצאה כספית לא מבוטלת.

אם להורים יש ביטוח חיים, בנוסף לקצבת השארים החודשית, יתקבל סכום פיצוי מוסכם מראש ע"י בני הזוג אשר יגן על המשפחה ויאפשר לה להמשיך ולהתקיים באורח החיים כפי שהיה לפני מקרה הפטירה. כך ניתן להפנות משאבים להתמודדות ולשמירת התא המשפחתי מבלי לדאוג לכלכלת הבית.

מה חשוב לדעת על כיסוי זה?

  1. ביטוח מנהלים – במרבית ביטוחי המנהלים אין כיסוי המקביל לפנסיית שארים. ביטוח מנהלים הוא לא מוצר המתאים לזוג עם ילדים מבחינת הגנה על הבית!
  2. לא כל שכיר מבוטח על כל מרכיבי השכר שלו (שעות נוספות, החזקת רכב, בונוסים, משכורת 13 וכיו"ב).
  3. פוליסת ביטוח חיים מהווה הוצאה מוכרת לשכירים וגם לעצמאים. לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה תשלום בגין ביטוח חיים מזכה אותנו בהחזר בגובה 35% מהתשלום לביטוח ברמה שנתית. זאת כמובן בתנאי שישנם תשלומי מס הכנסה מהמשכורת.

ביטוח חיים למשכנתא

כשרוכשים ביטוח חיים, נכון לקחת בחשבון גם את ביטוח המשכנתא שלרובנו יש.

ביטוח משכנתא הינו ביטוח שבא להגן על יכולת ההחזר בגין הלוואה שנטלתם ביחד עם בן / בת הזוג במקרה חלילה של פטירה. אם כזוג הכנסתם 10,000 ₪ ומתוכם שילמתם 3,000 משכנתא ומחר חלילה אחד מכם לא כאן, לא תוכלו להתמודד עם ההחזר החודשי בגין המשכנתא.

מה חשוב לדעת על ביטוח זה?

  1. מומלץ אחת ל 3 שנים לבדוק היתכנות של מחזור המשכנתא.
  2. בנוסף לביטוח החיים נדרש גם ביטוח לנכס. כשרוכשים ביטוח מבנה באמצעות סוכנות של הבנק, אין באפשרות הסוכנות להגן בפני תביעות צד ג'! משמע, שאם חלילה הכלב שלנו ברח מהחצר ונשך בטעות ילד, ו / או חלילה נפל מאדן החלון עציץ על מכונית של השכן ו /או הגיע הביתה אורח והחליק – כל אלו לא מכוסים בפוליסה של הבנק!

בנוסף, הפוליסות שמשווקות על ידי הבנקים מכסות נזקי צנרת באמצעות שרברב חברה. אנו מעדיפים לכסות באמצעות שרברב לבחירתכם במקרה של נזק על מנת שהתיקון יהיה מהיר, איכותי ולשביעות רצונכם.

  1. רוב הציבור לא מודע לכך, אבל גם ביטוחי המשכנתאות למקרה פטירה מהווים הוצאה מוכרת לצרכי מס ובמידה וזה חל עליכם ולא עשיתם, ניתן לדרוש זיכוי עד 6 שנים אחורה!